Practice the problems of Math in Focus Grade 5 Workbook Answer Key Chapter 10 Practice 4 Real-World Problems: Percent to score better marks in the exam.

## Math in Focus Grade 5 Chapter 10 Practice 4 Answer Key Real-World Problems: Percent

**Solve. Show your work.**

Question 1.

Jennifer bought a printer that cost $240. There was a 7% sales tax on the printer.

a. How much sales tax did Jennifer pay?

Answer: $16.8

Explanation:

240 x 7%

= (240 x 7)/100

=$16.8

b. How much did Jennifer pay for the printer with tax?

Answer: $256.8

Expanation:

Printer cost $240

Tax paid 7% = &16.8

Tota amount paid = $240 + $16.8 = $256.8

Question 2.

A company invests $8,000 in an account that pays 6% interest per year.

a. How much interest will the company earn at the end of 1 year?

Answer: $480

Explanation:

$8000 x 6%

= (8000 x 6)/100 = 480

b. How much money will the company have in the account at the end of 1 year?

Answer: $8480

Explanation:

invested amount = $8000

interest 6%

the company have in the account at the end of 1 year

$8000 + $480 = 8480

**Solve. Show your work.**

Question 3.

The regular price of a digital camera was $250. Tyrone bought the digital camera at a discount of 40%. How much did Tyrone pay for the digital camera?

Answer:

$150 Tyrone pay for the digital camera.

Explanation:

camera price is $250

40% of 250 is

(250 x 40)/100 = 25 x 4

= $100

Tyrone pay for the digital camera

$250 – $100 = $150

Question 4.

Len bought a new car for $22500. After o few years, he sold the car at a discount of 25%. What was the selling price of the car?

Answer: $16875

Explanation:

new car cost = $22500

sold at a discount of 25%

25% of $22500

=(22500 x 25)/100

=225 x 25

= $5625

the selling price of the car is

$22500 – $5625 = $16875

**Solve. Show your work.**

Question 5.

The price for dinner in a restaurant was $80. The customer paid on additional 7% meals tax and left o $15 tip.

a. How much meals tax did the customer pay?

Answer: $5.6

Explanation:

Dinner cost = $80

Tax = 7%

80 x 7% =

(80 x 7)/100 = $5.6

b. How much did the customer spend altogether in the restaurant?

Answer: $100.6

Explanation:

Dinner cost = $80

Tip = $15

meal tax =$5.6

the customer spend altogether in the restaurant

=$80 + $15 + $5.6 = $100.6

Question 6.

The regular price of a pair of hockey skates was $250. Ron bought the skates at a discount of 8%. However, he had to pay 5% sales tax on the skates after the discount.

a. What was the selling price of the skates?

Answer: $230

Explanation:

hockey skates cost= $250

8% of $250=

(250 x 8)/100 = $20

the selling price of the skates is

$250 – $20 = $230

b. How much did Ron pay for the skates in total?

Answer: $241.5

Explanation:

5% sales tax on the skates after the discount

5% of $230

(230 x 5)/100 = 11.5

Ron pay for the skates in total

$230 + $11.5 = $241.5