Go through the Math in Focus Grade 6 Workbook Answer Key Chapter 3 Lesson 3.3 Dividing Decimals to finish your assignments.
Math in Focus Grade 6 Course 1 A Chapter 3 Lesson 3.3 Answer Key Dividing Decimals
Math in Focus Grade 6 Chapter 3 Lesson 3.3 Guided Practice Answer Key
Complete.
Question 1.
Find 1 ÷ 0.5
Method 1
Answer:
There are two 0.5s in 1 whole.
Explanation:
There are two 0.5s are in 1 whole.
Method 2
1 ÷ 0.5 = 1 ÷ \(\frac{5}{10}\)
= 1 × \(\frac{10}{5}\)
= 2.
Question 2.
Find 48 ÷ 0.3
Answer:
48 ÷ 0.3 = 160.
Explanation:
48 ÷ 0.3 = 48 ÷ \(\frac{3}{10}\)
= 48 × \(\frac{10}{3}\)
= 16 × 10
= 160.
Complete.
Question 3.
Complete the model to show the division expression 98 ÷ 0.14.
Answer:
98 ÷ 0.14 = 700.
Explanation:
Method 2
98 ÷ 0.14 = 98 ÷ \(\frac{14}{100}\)
= 98 × \(\frac{100}{14}\)
= 7 × 100
= 700.
Divide.
Question 4.
Answer:
75 ÷ 0.15 = 500.
Explanation:
75 ÷ 0.15 = 75 ÷ \(\frac{15}{100}\)
= 75 × \(\frac{100}{15}\)
= 5 × 100
= 500.
Question 5.
Answer:
156 ÷ 0.13 = 1200.
Explanation:
Given the division expression is 156 ÷ 0.13,
156 ÷ 0.13 = 156 ÷ \(\frac{13}{100}\)
= 156 × \(\frac{100}{13}\)
= 12 × 100
= 1200.
Complete.
Question 6.
Find 0.9 ÷ 0.3.
Answer:
There are three 0.3s in 0.9.
Explanation:
Given the division expression is 0.9 ÷ 0.3,
0.9 ÷ 0.3 = \(\frac{9}{10}\) ÷ \(\frac{3}{10}\)
= \(\frac{9}{10}\) × \(\frac{10}{3}\)
= 3.
So each small interval represents 0.3 and there are 3 intervals.
Complete.
Question 7.
Find 0.72 ÷ 0.03.
Method 1
Answer:
0.72 ÷ 0.03 = 24.
Explanation:
Given the division expression is 0.72 ÷ 0.03,
Method 1
0.72 = \(\frac{72}{100}\) and 0.03 = \(\frac{3}{100}\)
= \(\frac{72}{100}\) ÷ \(\frac{3}{100}\)
= \(\frac{72}{100}\) × \(\frac{100}{3}\)
= 24.
Method 2
0.72 ÷ 0.03 = \(\frac{0.72}{0.03}\)
= \(\frac{0.72}{0.03}\) × \(\frac{100}{100}\)
= \(\frac{72}{3}\)
= 24.
Complete.
Question 8.
Find 0.78 ÷ 0.6.
Answer:
0.78 ÷ 0.6 = 1.3.
Explanation:
Given the division expression is 0.78 ÷ 0.6,
Method 1
0.78 = \(\frac{78}{100}\) and 0.6 = \(\frac{6}{10}\)
= \(\frac{78}{100}\) ÷ \(\frac{6}{10}\)
= \(\frac{78}{100}\) × \(\frac{10}{6}\)
= \(\frac{13}{10}\)
= 1.3.
Method 2
0.78 ÷ 0.6 = \(\frac{0.78}{0.6}\)
= \(\frac{0.78}{0.6}\) × \(\frac{10}{10}\)
= \(\frac{7.8}{6}\)
= 1.3.
Question 9.
Find 6.75 ÷ 0.3.
Answer:
Explanation:
Given the division expression is 6.75 ÷ 0.3,
Method 1
6.75 = \(\frac{675}{100}\) and 0.3 = \(\frac{3}{10}\)
= \(\frac{675}{100}\) ÷ \(\frac{3}{10}\)
= \(\frac{675}{100}\) × \(\frac{10}{3}\)
= \(\frac{225}{10}\)
= 22.5.
Method 2
6.75 ÷ 0.3 = \(\frac{6.75}{0.3}\)
= \(\frac{6.75}{0.3}\) × \(\frac{10}{10}\)
= \(\frac{67.5}{3}\)
= 22.5
Math in Focus Course 1A Practice 3.3 Answer Key
Write a division expression that represents each model.
Question 1.
Answer:
1 ÷ 0.2 = 5.
Explanation:
In 1 whole there are five 0.2s, so the division expression will be 1 ÷ 0.2 which is 5.
Question 2.
Answer:
3 ÷ 0.2 = 15.
Explanation:
In 3 wholes there are 15 0.2s, so the division expression will be 3 ÷ 0.2 which is 15.
Divide.
Question 3.
2 ÷ 0.4
Answer:
2 ÷ 0.4 = 5.
Explanation:
Given the division expression is 2 ÷ 0.4,
2 ÷ 0.4 = 2 ÷ \(\frac{4}{10}\)
= 2 × \(\frac{10}{4}\)
= 5.
Question 4.
4 ÷ 0.5
Answer:
4 ÷ 0.5 = 8.
Explanation:
Given the division expression is 4 ÷ 0.5,
4 ÷ 0.5 = 4 ÷ \(\frac{5}{10}\)
= 4 × \(\frac{10}{5}\)
= 8.
Question 5.
5 ÷ 0.2
Answer:
5 ÷ 0.2 = 25.
Explanation:
Given the division expression is 5 ÷ 0.2,
5 ÷ 0.2 = 5 ÷ \(\frac{2}{10}\)
= 5 × \(\frac{10}{2}\)
= 5 × 5
= 25.
Question 6.
8 ÷ 0.8
Answer:
8 ÷ 0.8 = 10.
Explanation:
Given the division expression is 8 ÷ 0.8,
8 ÷ 0.8 = 8 ÷ \(\frac{8}{10}\)
= 8 × \(\frac{10}{8}\)
= 10.
Question 7.
9 ÷ 0.3
Answer:
9 ÷ 0.3 = 30.
Explanation:
Given the division expression is 9 ÷ 0.3,
9 ÷ 0.3 = 9 ÷ \(\frac{3}{10}\)
= 9 × \(\frac{10}{3}\)
= 3 × 10
= 30.
Question 8.
7 ÷ 0.4
Answer:
7 ÷ 0.4 = 17.5.
Explanation:
Given the division expression is 7 ÷ 0.4,
7 ÷ 0.4 = 7 ÷ \(\frac{4}{10}\)
= 7 × \(\frac{10}{4}\)
= 7 × \(\frac{5}{2}\)
= \(\frac{35}{2}\)
= 17.5.
Question 9.
12 ÷ 0.3
Answer:
12 ÷ 0.3 = 40.
Explanation:
Given the division expression is 12 ÷ 0.3,
12 ÷ 0.3 = 12 ÷ \(\frac{3}{10}\)
= 12 × \(\frac{10}{3}\)
= 4 × 10
= 40.
Question 10.
42 ÷ 0.7
Answer:
42 ÷ 0.7 = 60.
Explanation:
Given the division expression is 42 ÷ 0.7,
42 ÷ 0.7 = 42 ÷ \(\frac{7}{10}\)
= 42 × \(\frac{10}{7}\)
= 6 × 10
= 60.
Question 11.
55 ÷ 0.5
Answer:
55 ÷ 0.5 = 110.
Explanation:
Given the division expression is 55 ÷ 0.5,
55 ÷ 0.5 = 55 ÷ \(\frac{5}{10}\)
= 55 × \(\frac{10}{5}\)
= 11 × 10
= 110.
Question 12.
69 ÷ 0.2
Answer:
69 ÷ 0.2 = 345
Explanation:
Given the division expression is 69 ÷ 0.2,
69 ÷ 0.2 = 69 ÷ \(\frac{2}{10}\)
= 69 × \(\frac{10}{2}\)
= 69 × 5
= 345.
Question 13.
86 ÷ 0.5
Answer:
86 ÷ 0.5 = 172
Explanation:
Given the division expression is 86 ÷ 0.5,
86 ÷ 0.5 = 86 ÷ \(\frac{5}{10}\)
= 86 × \(\frac{10}{5}\)
= 86 × 2
= 172.
Question 14.
93 ÷ 0.4
Answer:
Explanation:
Given the division expression is 93 ÷ 0.4,
93 ÷ 0.4 = 93 ÷ \(\frac{4}{10}\)
= 93 × \(\frac{10}{4}\)
= 93 × \(\frac{5}{2}\)
= \(\frac{465}{2}\)
= 232.5.
Question 15.
1 ÷ 0.02
Answer:
1 ÷ 0.02 = 50.
Explanation:
Given the division expression is 1 ÷ 0.02,
1 ÷ 0.02 = 1 ÷ \(\frac{2}{100}\)
= 1 × \(\frac{100}{2}\)
= 50.
Question 16.
3 ÷ 0.06
Answer:
3 ÷ 0.06 = 50.
Explanation:
Given the division expression is 3 ÷ 0.06,
3 ÷ 0.06 = 3 ÷ \(\frac{6}{100}\)
= 3 × \(\frac{100}{6}\)
= \(\frac{100}{2}\)
= 50.
Question 17.
6 ÷ 0.15
Answer:
6 ÷ 0.15 = 40.
Explanation:
Given the division expression is 6 ÷ 0.15,
6 ÷ 0.15 = 6 ÷ \(\frac{15}{100}\)
= 6 × \(\frac{100}{15}\)
= 2 × \(\frac{100}{5}\)
= 2 × 20
= 40.
Question 18.
7 ÷ 0.35
Answer:
7 ÷ 0.35 = 20.
Explanation:
Given the division expression is 7 ÷ 0.35,
7 ÷ 0.35 = 7 ÷ \(\frac{35}{100}\)
= 7 × \(\frac{100}{35}\)
= 20.
Question 19.
8 ÷ 0.32
Answer:
8 ÷ 0.32 = 25.
Explanation:
Given the division expression is 8 ÷ 0.32,
8 ÷ 0.32 = 8 ÷ \(\frac{32}{100}\)
= 8 × \(\frac{100}{32}\)
= 25.
Question 20.
9 ÷ 0.72
Answer:
9 ÷ 0.72 = 12.5.
Explanation:
Given the division expression is 9 ÷ 0.72,
9 ÷ 0.72 = 9 ÷ \(\frac{72}{100}\)
= 9 × \(\frac{100}{72}\)
= 12.5.
Draw a model to show each division expression.
Question 21.
2 ÷ 0.5
Answer:
2 ÷ 0.5 = 4.
Explanation:
Given the division expression is 2 ÷ 0.5,
2 ÷ 0.5 = 2 ÷ \(\frac{5}{10}\)
= 2 × \(\frac{10}{5}\)
= 4.
Question 22
5 ÷ o.2
Answer:
5 ÷ o.2 = 10.
Explanation:
Given the division expression is 5 ÷ o.2,
5 ÷ o.2 = 5 ÷ \(\frac{2}{10}\)
= 5 × \(\frac{10}{5}\)
= 10.
Divide.
Question 23.
36 ÷ 0.36
Answer:
36 ÷ 0.36 = 100.
Explanation:
Given the division expression is 36 ÷ 0.36,
36 ÷ 0.36 = 36 ÷ \(\frac{36}{100}\)
= 36 × \(\frac{100}{36}\)
= 100.
Question 24.
49 ÷ 0.14
Answer:
49 ÷ 0.14 = 350.
Explanation:
Given the division expression is 49 ÷ 0.14,
49 ÷ 0.14 = 49 ÷ \(\frac{14}{100}\)
= 49 × \(\frac{100}{14}\)
= 49 × 50
= 350.
Question 25.
56 ÷ 0.28
Answer:
56 ÷ 0.28 = 200.
Explanation:
Given the division expression is 56 ÷ 0.28,
56 ÷ 0.28 = 56 ÷ \(\frac{28}{100}\)
= 56 × \(\frac{100}{28}\)
= 2 × 100
= 200.
Question 26.
72 ÷ 0.20
Answer:
72 ÷ 0.20 = 360.
Explanation:
Given the division expression is 72 ÷ 0.20,
72 ÷ 0.20 = 72 ÷ \(\frac{20}{100}\)
= 72 × \(\frac{100}{20}\)
= 72 × 5
= 360.
Question 27.
81 ÷ 0.54
Answer:
81 ÷ 0.54 = 150.
Explanation:
Given the division expression is 81 ÷ 0.54,
81 ÷ 0.54 = 81 ÷ \(\frac{54}{100}\)
= 81 × \(\frac{100}{54}\)
= 3 × \(\frac{100}{2}\)
= 3 × 50
= 150.
Question 28.
256 ÷ 0.64
Answer:
256 ÷ 0.64 = 400.
Explanation:
Given the division expression is 256 ÷ 0.64,
256 ÷ 0.64 = 256 ÷ \(\frac{64}{100}\)
= 256 × \(\frac{100}{64}\)
= 4 × 100
= 400.
Question 29.
749 ÷ 0.7
Answer:
749 ÷ 0.7 = 1,070.
Explanation:
Given the division expression is 749 ÷ 0.7,
749 ÷ 0.7 = 749 ÷ \(\frac{7}{10}\)
= 749 × \(\frac{10}{7}\)
= 107 × 10
= 1,070.
Question 30.
972 ÷ 0.8
Answer:
972 ÷ 0.8 = 1,215.
Explanation:
Given the division expression is 972 ÷ 0.8,
972 ÷ 0.8 = 972 ÷ \(\frac{8}{10}\)
= 972 × \(\frac{10}{8}\)
= 972 × \(\frac{5}{4}\)
= 243 × 5
= 1,215.
Question 31.
96 ÷ 0.16
Answer:
96 ÷ 0.16 = 1600.
Explanation:
Given the division expression is 96 ÷ 0.16,
96 ÷ 0.16 = 96 ÷ \(\frac{16}{100}\)
= 96 × \(\frac{100}{16}\)
= 16 × 100
= 1600.
Question 32.
545 ÷ 0.25
Answer:
545 ÷ 0.25 = 218.
Explanation:
Given the division expression is 545 ÷ 0.25,
545 ÷ 0.25 = 545 ÷ \(\frac{25}{10}\)
= 545 × \(\frac{10}{25}\)
= 545 × \(\frac{2}{5}\)
= 109 × 2
= 218.
Question 33.
0.6 ÷ 0.3
Answer:
0.6 ÷ 0.3 = 2.
Explanation:
Given the division expression is 0.6 ÷ 0.3,
0.6 ÷ 0.3 = \(\frac{6}{10}\) ÷ \(\frac{3}{10}\)
= \(\frac{6}{10}\) × \(\frac{10}{3}\)
= 2.
Question 34.
0.64 ÷ 0.04
Answer:
0.64 ÷ 0.04 = 64.
Explanation:
Given the division expression is 4 ÷ 0.5,
0.64 ÷ 0.04 = \(\frac{64}{100}\) ÷ \(\frac{4}{100}\)
= \(\frac{64}{100}\) × \(\frac{100}{4}\)
= 16.
Question 35.
0.78 ÷ 0.06
Answer:
0.78 ÷ 0.06 = 13.
Explanation:
Given the division expression is 0.78 ÷ 0.06,
0.78 ÷ 0.06 = \(\frac{78}{100}\) ÷ \(\frac{6}{100}\)
=\(\frac{78}{100}\) × \(\frac{100}{6}\)
= 13.
Question 36.
0.85 ÷ 0.5
Answer:
0.85 ÷ 0.5 = 17.
Explanation:
Given the division expression is 0.85 ÷ 0.5,
0.85 ÷ 0.5 = \(\frac{85}{100}\) ÷ \(\frac{5}{10}\)
= \(\frac{85}{10}\)× \(\frac{10}{5}\)
= 17.
Question 37.
0.025 ÷ 0.5
Answer:
0.025 ÷ 0.5 = 0.05.
Explanation:
Given the division expression is 0.025 ÷ 0.5,
0.025 ÷ 0.5 = \(\frac{25}{1000}\) ÷ \(\frac{5}{10}\)
= \(\frac{25}{1000}\) × \(\frac{10}{5}\)
= \(\frac{5}{100}\)
= 0.05.
Question 38.
0.816 ÷ 0.34
Answer:
0.816 ÷ 0.34 = 2.4.
Explanation:
Given the division expression is 0.816 ÷ 0.34,
0.816 ÷ 0.34 = \(\frac{816}{1000}\) ÷ \(\frac{34}{100}\)
= \(\frac{816}{1000}\) × \(\frac{100}{34}\)
= \(\frac{24}{10}\)
= 2.4.
Question 39.
4.5 ÷ 0.2
Answer:
4.5 ÷ 0.2 = 22.5.
Explanation:
Given the division expression is 4.5 ÷ 0.2,
4.5 ÷ 0.2 = \(\frac{45}{10}\) ÷ \(\frac{2}{10}\)
= \(\frac{45}{10}\) × \(\frac{10}{2}\)
= \(\frac{45}{2}\)
= 22.5.
Question 40.
8.82 ÷ 0.6
Answer:
8.82 ÷ 0.6 = 14.7.
Explanation:
Given the division expression is 8.82 ÷ 0.6,
8.82 ÷ 0.6 = \(\frac{882}{100}\) ÷ \(\frac{6}{10}\)
= \(\frac{882}{100}\) × \(\frac{10}{6}\)
= \(\frac{147}{10}\)
= 14.7.