# Math in Focus Grade 4 Chapter 3 Practice 2 Answer Key Multiplying by a 2-Digit Number

Go through the Math in Focus Grade 4 Workbook Answer Key Chapter 3 Practice 2 Multiplying by a 2-Digit Number to finish your assignments.

## Math in Focus Grade 4 Chapter 3 Practice 2 Answer Key Multiplying by a 2-Digit Number

Example

15 × 10 = 150 63 × 10 = 630

Question 1.
5 × 60 = 5 × ___ tens
= ____ tens
= ____
5 × 60 = 30.

Explanation:
Given that 5 × 60 which is
5 × 60 = 5 ×6 tens
= 3 tens
= 300.

Question 2.
16 × 20 = 16 × ___ tens
= ___ tens
= ___
16 × 20 = 320.

Explanation:
Given that 16 × 20 which is
16 × 20 = 16 × 2 tens
= 32 tens
= 320.

Question 3.
33 × 40 = 33 × ___ tens
= ___ tens
= ___
33 × 40 = 1320.

Explanation:
Given that 33 × 40 which is
33 × 40 = 33 × 4 tens
= 132 tens
= 1,320.

Question 4.
29 × 30 = 29 × ___ tens
= ___ tens
= ___
29 × 30 = 870.

Explanation:
Given that 29 × 30 which is
29 × 30 = 29 × 3 tens
= 87 tens
= 870.

Question 5.
41 × 60 = 41 × ___ × 10
= ___ × 10
= ___
41 × 60 = 2,460.

Explanation:
Given that 41 × 60 which is
41 × 60 = 41 × 6 × 10
= 246 × 10
= 2,460.

Question 6.
96 × 40 = 96 × ___ × 4
= ___ × 4
= ___
96 × 40 = 3,840.

Explanation:
Given that 96 × 40 which is
96 × 40 = 96 × 10 × 4
= 960 × 4
= 3,840.

Question 7.
618 × 50
= 618 × ___ × 10
= ___ × 10
= ___
618 × 50 = 30,900.

Explanation:
Given that 618 × 50 which is
= 618 × 5 × 10
= 3,090 × 10
= 30,900.

Question 8.
752 × 70
= 752 × ___ × 7
= ___ × 7
= ___
752 × 70 = 52,640.

Explanation:
Given that 752 × 70 which is
= 752 × 10 × 7
= 7,520 × 7
= 52,640.

What is the French word that has the same meaning as ‘hello’? Match the letters to the products below to find out.

Find each product.

Question 9.
42 × 1o = ________
42 × 1o = 420.

Explanation:
The multiplication of 42 × 1o is 420.

Question 10.
786 × 1o = ____
786 × 1o = 7,860.

Explanation:
The multiplication of 786 × 1o is 7,860.

Question 11.
16 × 5 = ____
16 × 50 = ___
16 × 5 = 80,
16 × 50 = 800.

Explanation:
The multiplication of 16 × 5 is 80 and 16 × 50 is 800.

Question 12.
137 × 6 = ___
137 × 60 = ___
137 × 6 = 822,
137 × 60 = 8,220.

Explanation:
The multiplication of 137 × 6 is 822 and 137 × 60 which is 8,220.

Question 13.
23 × 4 = _________
23 × 40 = ___
23 × 4 = 92,
23 × 40 = 920.

Explanation:
The multiplication of 23 × 4 is 92 and 23 × 40 which is 920.

Question 14.
405 × 9 = ___
405 × 90 = ___
405 × 9 = 3,645,
405 × 90 = 36,450.

Explanation:
The multiplication of 405 × 9 is 3,645 and 405 × 90 which is 36,6450.

Find each product.

Question 15.
70 × 800
7 × 8 = ______
7 × 80 = ______
7 × 800 = _______
So, 700 × 800 = ___
7 × 8 = 56,
7 × 80 = 560,
7 × 800 = 5,600,
70 × 800 = 56,000,
700 × 800 = 5,60,000.

Explanation:
The multiplication of 7 × 8 which is 56,so 70 × 800 is 56,000
7 × 80 = 560,
7 × 800 = 5,600,
700 × 800 = 5,60,000.

Question 16.
300 × 90
__________
__________
__________
__________
3 × 9 = 27,
3 × 90 = 270,
3 × 900 = 2,700,
30 × 90 = 2,700,
300 × 90 = 27,000.

Explanation:
The multiplication of 300 × 90 which is 27,000. So
3 × 9 = 27,
3 × 90 = 270,
3 × 900 = 2,700,
30 × 90 = 2,700.

Multiply. Find the missing numbers.

Example

Question 17.

61 × 86 = 5,246.

Explanation:
The multiplication of 61 × 86 is 5,246.

Question 18.

872 × 62 = 54,064.

Explanation:
The multiplication of 872 × 62 is 54,064.

Question 19.

709 × 49 = 34,741.

Explanation:
The multiplication of 709 × 49 is 34,741.

Estimate each product. Round each number to its greatest place value.

Example
67 × 35 is about 70 × 40.
70 × 40 = 2,800

Question 20.
61 × 86 is about _____ × ___.
__ × __ = ____
Actual product is 61 × 86 = 5,246.
Estimated product is 60 × 90 = 5,400.

Explanation:
Given that 61 × 86 which is about 60 × 90,
60 × 90 = 5,400.

Question 21.
872 × 62 is about _____ × ____.
__ × __ = ___
Actual product is 872 × 62 = 54,064.
Estimated product is 870 × 60 = 52,200.

Explanation:
Given that 872 × 62 which is about 870 × 60,
870 × 60 = 52,200.

Question 22.
709 × 49 is about ____ × ___.
__ × __ = ___
Actual product is 709 × 49 = 34,741.
Estimated product is 710 × 50 = 35,500.

Explanation:
Given that 709 × 49 which is about 710 × 50,
710 × 50 = 35,500.

Multiply. Then estimate to check that your answers are reasonable. Round each number to its greatest place value.

Example

252 is close to 200, So, the answer is reasonable.

Question 23.
48 × 21 = ____
Actual product is 48 × 21 = 1,008.
Esstimated product is 50 × 20 = 1,000.

Explanation:
Given that 48 × 21 which is about 50 × 20,
50 × 20 = 1,000.

Question 24.
196 × 34 = ___
Actual product is 196 × 34 = 6,664.
Esstimated product is 200 × 30 = 6,000.

Explanation:
Given that 196 × 34 which is about 200 × 30,
200 × 30 = 6,000.

Question 25.
608 × 73 = ___
Actual product is 608 × 73 = 44,384.
Esstimated product is 610 × 20 = 12,200.

Explanation:
Given that 608 × 73 which is about 610 × 20,
610 × 20 = 12,200.

Question 26.
721 × 54 = ___