Practice the problems of Math in Focus Grade 2 Workbook Answer Key Chapter 10 Practice 4 Key Mental Subtraction to score better marks in the exam.
Math in Focus Grade 2 Chapter 10 Practice 4 Answer Key Mental Subtraction
Find the missing numbers. Subtract mentally.
Example
43 – 6 = ?
Question 1.
56 – 8 = ?
56 – ___ = ____
____ + ___ = ____
So, 56 – 8 = ___
Answer:
Explanation:
56 – 10 = 46
46 + 2 = 48
So, 56 – 8 = 48
Subtract mentally.
Question 2.
84 – 7 = ____
Answer:
Explanation:
84 – 10 = 74
74 + 3 = 77
So, 84 – 7 = 77
Question 3.
38 – 9 = ___
Answer:
Explanation:
39 – 10 = 28
28 + 1 = 9
So, 38 – 9 = 29
Question 4.
62 – 8 = ____
Answer:
Explanation:
62 – 10= 52
52 + 2 = 54
So, 62 – 8 = 54
Question 5.
76 – 7 = ____
Answer:
Explanation:
76 – 10 = 66
66 + 3 = 69
So, 62 – 8 = 69
Find the missing numbers. Subtract mentally.
Example
789 – 5 = ?
Question 6.
398 – 4 = ___
Answer:
Explanation:
8 – 4 = 4
390 + 4 = 394
So, 398 – 4 = 394
Question 7.
427 – 2 = ___
Answer:
Explanation:
7 – 2 = 5
420 + 5 = 425
So, 427 – 2 = 425
Question 8.
358 – 6 =___
Answer:
Explanation:
8 – 6 = 2
350 + 2 = 352
So, 358 – 6 = 352
Find the missing numbers.
Subtract mentally.
Example
Question 9.
472 – 3 = ___
Answer:
Explanation:
472 – 10 = 462
462 + 7 =469
so,472 – 3 = 469
Question 10.
513 – 9 = ___
Answer:
Explanation:
513 – 10 = 503
503 + 1 = 504
so,513 – 9 = 504
Question 11.
394 – 7 = ___
Answer:
Explanation:
394 – 10 = 384
384 + 3 = 387
so, 384 – 7 = 387
Find the missing numbers.
Subtract mentally.
Example
Question 12.
475 – 40 = ___
Answer:
Explanation:
70 – 40 = 30
405 + 30 = 435
so, 475 – 40 = 435
Question 13.
466 – 30 = ___
Answer:
Explanation:
60 – 30 = 30
406 + 30 = 436
so, 466 – 30 = 436
Question 14.
654 – 50 = ____
Answer:
Explanation:
50 – 50 = 0
604 + 0 = 604
so, 654 – 50 = 604
Find the missing numbers.
Subtract mentally.
Example
Question 15.
516 – 70 = ___
Answer:
Explanation:
516 – 100 = 416
416 + 30 = 446
so, 516 – 70 = 446
Question 16.
228 – 30 = ___
Answer:
Explanation:
228 – 100 = 128
128 + 70 = 198
so, 228 – 30 = 198
Question 17.
436 – 40 = ___
Answer:
Explanation:
436 – 100 = 336
336 + 60 = 396
so, 436 – 40 = 396
Find the missing numbers. Subtract mentally.
Example
Explanation:
Question 18.
832 – 400 = ?
Explanation:
___ – 400 = ___
____ + ___ = ____
So, 832 – 400 = ___
Answer:
Explanation:
800 – 400 = 400
32 + 400 = 432
so, 832 – 400 = 432
Find the missing numbers. Subtract mentally.
Question 19.
348 – 300 = ___
Answer:
Explanation:
300 – 300 = 0
48 + 0 = 48
so, 348 – 300 = 48
Question 20.
548 – 300 = ___
Answer:
Explanation:
500 – 300 = 200
48 + 200 = 248
so, 548 – 300 = 248
Question 21.
615 – 400 = ____
Answer:
Explanation:
600 – 400 = 200
15 + 200 = 215
so, 615 – 400 = = 215
Question 22.
465 – 200 = ____
Answer:
Explanation:
400 – 200 = 200
65 + 200 = 265
so, 465 – 200 = = 265