Practice the problems of Math in Focus Grade 2 Workbook Answer Key Chapter 10 Practice 2 Mental Addition to score better marks in the exam.

Climb each step by adding mentally.

Question 1.

Find the missing numbers.

Example

Question 2.
75 + 6 = ?

75 + ___ = ____
____ – ___ = ____
So, 75 + 6 = ___

Explanation:
75 + 10 = 85
85 – 4 = 81
So, 75 + 6 = 81

Question 3.
69 + 5 = ___

Explanation:
69 + 10 = 79
79 – 5 = 74
So, 69 + 5 = 74

Question 4.
48 + 4 = ___

Explanation:
48 + 10 = 58
58 – 6 = 52
So, 48 + 4 = 52

Question 5.
29 + 9 = ___

Explanation:
29 + 10 = 39
39 – 1 = 38
So, 29 + 9 = 38

Question 6.
65 + 8 = ___

Explanation:
65 + 10 = 75
75 – 2 = 73
So, 65 + 8 = 73

Find the missing numbers. Add mentally.

Example
123 + 5 = ?

Question 7.
632 + 7 = ___

Explanation:
2 + 7 = 9
630 + 9 = 639
so, 632 + 7 = 639

Question 8.
712 + 3 = ___

Explanation:
2 + 3 = 5
710 + 5 = 715
so, 712 + 3 = 715

Question 9.
534 + 5 = ___

Explanation:
4 + 5 = 9
530 + 9 = 539
so, 534 + 5 = 539

Question 10.
375 + 6 = ___

Explanation:
5 + 6 = 11
370 + 11 = 381
so, 375 + 6 = 381

Question 11.
275 + 8 = ___

Explanation:
5 + 8 = 13
270 + 13 = 283
so, 275 + 8 = 283

Question 12.
629 + 9 = ___

Explanation:
9 + 9 = 18
620 + 18 = 638
so, 629 + 9 = 638

Find the missing numbers.

Example
246 + 20 = ?

Question 13.
348 + 50 = ___

Explanation:
40 + 50 = 90
308 + 90 = 398
so, 348 + 50 = 398

Question 14.
741 + 30 = ___

Explanation:
40 + 30 = 70
701 + 70 = 771
so, 741 + 30 = 771

Question 15.
653 + 10 = ___

Explanation:
50 + 10 = 60
603 + 60 = 663
so, 653 + 10 = 663

Example
352 + 70 = ?

Question 16.
427 + 80 = ___

Explanation:
427  + 100 = 527
527 – 20 = 507
so, 427 + 80 = 507

Question 17.
535 + 90 = ___

Explanation:
535  + 100 = 635
635 – 10 = 625
so, 535 + 90 = 625

Question 18.
164 + 60 = ___

Explanation:
164  + 100 = 265
264 – 40 = 224
so, 164 + 60 = 224

Find the missing numbers.

Example
315 + 200 = ?

Question 19.
765 + 100 = ?

Explanation:
___ + 100 = ___
____ + ____ = ____
So, 765 + 100 = ___

Explanation:
700 + 100 = 800
65 + 800 = 865
So, 765 + 100 = 865

Question 20.
452 + 500 = ___

Explanation:
400 + 500 = 900
52 + 900 = 952
So, 452 + 500 = 952

Question 21.
264 + 300 = ___

Explanation:
200 + 300 = 500
64 + 500 = 564
So, 264 + 300 = 564

Question 22.
412 + 300 = ___

Explanation:
400 + 300 = 700
12 + 700 = 712
So, 412 + 300 = 712

Question 23.
178 + 300 = ____

Explanation:
100 + 300 = 400
78 + 400 = 478
So, 178 + 300 = 478

Question 24.
708 + 200 = ___

Explanation:
700 + 200 = 900
8 + 900 = 908
So, 708 + 200 = 908

Question 25.
320 + 600 = ___