# Math in Focus Grade 3 Chapter 10 Practice 4 Answer Key Subtraction

Practice the problems of Math in Focus Grade 3 Workbook Answer Key Chapter 10 Practice 4 Subtraction to score better marks in the exam.

## Math in Focus Grade 3 Chapter 10 Practice 4 Answer Key Subtraction

Subtract. Color the answers on the picture.

Question 1.
$6.35 –$6.00 = $___________ Answer:$6.35 – $6.00 =$0.35
Explanation:
Perform subtraction operation on above two numbers. Subtract $6.00 from$6.35 the difference is $0.35. Question 2.$8.35 – $5.00 =$___________
$8.35 –$5.00 = $3.35 Explanation: Perform subtraction operation on above two numbers. Subtract$5.00 from $8.35 the difference is$3.35.

Question 3.
$98.20 –$8.00 = $___________ Answer:$98.20 – $8.00 =$90.20
Explanation:
Perform subtraction operation on above two numbers. Subtract $8.00 from$98.20 the difference is $90.20. Question 4.$76.65 – $12.00 =$___________
$76.65 –$12.00 = $64.65 Explanation: Perform subtraction operation on above two numbers. Subtract$12.00 from $76.65 the difference is$64.65.

Question 5.
$26.40 –$9.00 = $___________ Answer:$26.40 – $9.00 =$17.40
Explanation:
Perform subtraction operation on above two numbers. Subtract $9.00 from$26.40 the difference is $17.40. Question 6.$45.60 – $39.00 =$___________
$45.60 –$39.00 = $6.60 Explanation: Perform subtraction operation on above two numbers. Subtract$39.00 from $45.60 the difference is$6.60.

Question 7.
$5.25 –$0.05 = $___________ Answer:$5.25 – $0.05 =$5.20
Explanation:
Perform subtraction operation on above two numbers. Subtract $0.05 from$5.25 the difference is $5.20. Question 8.$1.45 – $0.35 =$___________
$1.45 –$0.35 = $1.10 Explanation: Perform subtraction operation on above two numbers. Subtract$0.35 from $1.45 the difference is$1.10.

Question 9.
$14.90 –$0.70 = $___________ Answer:$14.90 – $0.70 =$14.20
Explanation:
Perform subtraction operation on above two numbers. Subtract $0.70 from$14.90 the difference is $14.20. Question 10.$20.75 – $0.30 =$___________
$20.75 –$0.30 = $20.45 Explanation: Perform subtraction operation on above two numbers. Subtract$0.30 from $20.75 the difference is$20.45.

Question 11.
$15.60 –$0.35 = $___________ Answer:$15.60 – $0.35 =$15.25
Explanation:
Perform subtraction operation on above two numbers. Subtract $0.35 from$15.60 the difference is $15.25. Question 12.$26.70 – $0.45 =$___________
$26.70 –$0.45 = $26.25 Explanation: Perform subtraction operation on above two numbers. Subtract$0.45 from $26.70 the difference is$26.25.

Explanation:
The above answers are colored on the picture.

Subtract.

Question 13.

$3 –$1 =$___________ 20¢ – 15¢ = ___________¢$___________ + ___________¢ = $___________ Answer:$3 – $1 =$2
20¢ – 15¢ = 5¢
$2 + 5¢ =$2.05
Explanation:
In the above image we can observe that $3.20 is divided into$3 and 20¢. The $1.15 is divided into$1 and 15¢.
Subtract the dollars.
$3 –$1 = $2 Subtract the cents. 20¢ – 15¢ = 5¢ Add the cents to the dollars.$2 + 5¢ = $2.05 Question 14.$___________ – $___________ =$___________
___________¢ – ___________¢ = ___________¢
$___________ + ___________¢ =$___________

$10 –$2 = $8 50¢ – 50¢ = 0¢$8 + 0¢ = $8.00 Explanation: In the above image we can observe that$10.50 is divided into $10 and 50¢. The$2.50 is divided into $2 and 50¢. Subtract the dollars.$10 – $2 =$8
Subtract the cents.
50¢ – 50¢ = 0¢
Add the cents to the dollars.
$8 + 0¢ =$8.00

Question 15.

$___________ –$___________ = $___________ ___________¢ – ___________¢ = ___________¢$___________ + ___________¢ = $___________ Answer:$65 – $3 =$62
65¢ – 5¢ =60¢
$62 + 60¢ =$62.60
Explanation:
In the above image we can observe that $65.65 is divided into$65 and 65¢. The $3.05 is divided into$3 and 5¢.
Subtract the dollars.
$65 –$3 = $62 Subtract the cents. 65¢ – 5¢ =60¢ Add the cents to the dollars.$62 + 60¢ = $62.60 Question 16.$___________ – $___________ =$___________
___________¢ – ___________¢ = ___________¢
$___________ + ___________¢ =$___________
$83 –$12 = $71 55¢ – 45¢ = 10¢$71 + 10¢ = $71.10 Explanation: In the above image we can observe that$83.55 is divided into $83 and 55¢. The$12.45 is divided into $12 and 45¢. Subtract the dollars.$83 – $12 =$71
$71 + 10¢ =$71.10