This handy Math in Focus Grade 6 Workbook Answer Key Chapter 12 Lesson 12.4 Real-World Problem: Surface Area and Volume detailed solutions for the textbook questions.

## Math in Focus Grade 6 Course 1 B Chapter 12 Lesson 12.4 Answer Key Real-World Problem: Surface Area and Volume

### Math in Focus Grade 6 Chapter 12 Lesson 12.4 Guided Practice Answer Key

**Complete.**

Question 1.

Find the volume of water needed to fill three fourths of the aquarium.

Height of water needed = \(\frac{3}{4}\) •

= in.

Volume of water needed = • •

= in.^{3}

The aquarium needs to have cubic inches of water added to it to be \(\frac{3}{4}\) full.

Answer:

Volume = length × width × height

Volume of water needed = 25×12×14

= 300×14

= 4200 cu.in

Height of water needed = \(\frac{3}{4}\) × 4200

= 3 × 150

= 3150 cu.in

The aquarium needs to have 3150 cubic inches of water added to it to be \(\frac{3}{4}\) full.

Question 2.

A metal bar has bases that are parallelograms.

a) Find the volume of the metal bar.

Area of parallelogram

= base of parallelogram • height of parallelogram

= •

= cm^{2}

Volume of metal bar = base of prism • height of prism

= •

= cm^{3}

The volume of the metal bar is cubic centimeters.

Answer:

Area of parallelogram

= base of parallelogram × height of parallelogram

= 8 × 4

= 32 cm^{2}

Volume of metal bar = base of prism × height of prism

= 32 × 24

= 768 cm^{3}

The volume of the metal bar is 480 cubic centimeters.

b) Find the surface area of the metal bar.

Surface area of metal bar

= perimeter of base • height + total area of 2 bases

The surface area of the metal bar is square centimeters.

Answer:

Given parallelogram is 5cm high, 24cm long and 8cm wide.

The perpendicular height of the base is 4cm.

Surface area of metal bar

= perimeter of base • height + total area of 2 bases

= (24+8+8+24) × 5 + (20+20)

= (64×5) + 40

= 320 + 40

= 360 sq.cm

Question 3.

A candle is a square prism. The candle is 15 centimeters high, and its volume is 960 cubic centimeters.

a) Find the length of each side of the square base.

V = Bh

= B •

÷ = • B ÷

= B

Length of each side of base

=

= cm

The length of each side of the square base is centimeters.

Answer:

Given that the square prism is 15cm high and its volume is 960 cubic centimeters.

V = Bh

960 = B × 15

960 ÷ 15 = 15 × B ÷ 15

64 = B

Base is side × side = 8 × 8

The length of each side of the square base is 8 centimeters.

b) Find the surface area of the candle.

Surface area of candle

= perimeter of base • height + area of two bases

The surface area of the candle is square centimeters.

Answer:

= perimeter of base × height + area of two bases

= (8 + 8 +8 + 8) × 15 + (2×64)

= 32 × 15 + 128

= 480 + 128

= 608 sq.cm

Question 4.

A storage chest is a prism with bases that are pentagons. The diagram shows some of the dimensions of the storage chest. The volume of the storage chest is 855 cubic inches.

a) Find the height AS of the prism. Round your answer to the nearest hundredth.

Area of pentagonal base = area of trapezoid + area of rectangle

= \(\frac{1}{2}\) • • ( + ) + •

= +

= in.^{2}

Answer:

Area of pentagonal base = area of trapezoid + area of rectangle

= \(\frac{1}{2}\) × 3× (3+7) + 7× 9

= 3×5 + 63

= 15+63

= 78 sq.in

V = Bh

= • h

÷ = • h ÷

= ≈ h

The height of the prism is approximately inches.

Answer:

855 = 78×h

855 ÷ 78 = 78 × h ÷ 78

10.96 = h

Height of the prism will be 10.96 in.

b) Find the surface area of the prism. Round your answer to the nearest hundredth.

Surface area of prism

= perimeter of base • height + area of two bases

The surface area of the prism is approximately square inches.

Answer:

Area of two bases = 78 + 78 = 156 sq.in

= perimeter of base • height + area of two bases

= (5+3+3+9+7)×10.96 + 156

= 27×10.96 + 156

= 295.92 + 156

= 451.92 sq.in

The surface area of the prism is approximately 500 sq.inf

### Math in Focus Course 1B Practice 12.4 Answer Key

**Solve.**

Question 1.

Savannah has a water bottle that is a rectangular prism. The bottle measures 7 centimeters by 5 centimeters by 18 centimeters and she filled it completely with water. Then, she drank \(\frac{1}{4}\) of the volume of water in her water bottle. How many cubic centimeters of water were left in the water bottle?

Answer:

Given that the bottle measures 7 centimeters by 5 centimeters by 18 centimeters and she filled it completely with water.

Therefore, the volume of the rectangular prism = length×width×height

= 7×5×18

= 630 cu.cm

Volume of water in the bottle is 630 cu.cm

Out of which she drank \(\frac{1}{4}\), so the left over water will be \(\frac{1}{4}\) of total volume

= \(\frac{1}{4}\) × 630

= 157.5 cu.cm

Therefore, 157.5 cu.cm of water will be left in the water bottle.

Question 2.

A rectangular prism has a square base with edges measuring 8 inches each. Its volume is 768 cubic inches.

a) Find the height of the prism.

Answer:

Given that a rectangular prism has a square base with edges measuring 8 inches each and its volume is 768 cubic inches.

Volume of rectangular prism = 768

Area of base × height = 768

8×8× height = 768

height = 768÷64

Height of the prism is 12 in

b) Find the surface area of the prism.

Answer:

Surface area of the base = 8×8 = 64sq.in

Total area of 2 bases = 2×64 = 128 sq.in

Surface area of the prism = perimeter of base × height + total area of 2 bases

= 4×8×12 + 128

= 144 +128

= 272 sq.in

Question 3.

A triangular prism has the measurements shown.

a) Find the volume of the prism.

Answer:

Area of triangular base = \(\frac{1}{2}\)×base×height

Area of triangular base = \(\frac{1}{2}\)×19.6×5

= 49 sq.ft

`Volume of triangular prism = 49×16 = 784 cu.ft

b) Find the surface area of the prism.

Answer:

Area of triangular base = \(\frac{1}{2}\)×base×height

Area of triangular base = \(\frac{1}{2}\)×19.6×5

= 49 sq.ft

Area of two triangular faces will be 2×49 = 98 sq.ft

Area of rectangular face = length×width

Area of first rectangular face = 16×10 = 160 sq.ft

Area of second rectangular face = 14×16 = 192 sq.ft

Area of third rectangular face = 16×19.6 = 313.6 sq.ft

Surface area of prism = 98+160+192+313.6

= 763.6 sq.ft

Question 4.

The volume of Box A is \(\frac{2}{5}\) the volume of Box B. What is the height of Box A if it has a base area of 32 square centimeters?

Answer:

Box B:

Box B is 16cm wide, 8cm long and 10cm high.

Volume of Box B will be = 16×8×10 = 1280 cu.cm

Given that volume of Box A is \(\frac{2}{5}\) the volume of Box B.

Therefore, volume of Box A = \(\frac{2}{5}\)×1280

= 2×256

= 512

Volume of Box A = Area of Base × height

512 = 32 × height

Height = 16 cm.

Therefore height of Box A will be 16cm.

Question 5.

The ratio of the length to the width to the height of an open rectangular tank is 10 : 5 : 8. The height of the tank is 18 feet longer than the width.

a) Find the volume of the tank.

Answer:

Let the width of the tank be ‘a’ ft.

Height of the tank is 18 feet longer than the width, therefore, it will be 18+a

If height equals to 8 parts, width equals 5 parts, then 8 – 5 parts = 18 ft

3 parts = 18 ft.

1 part = 6ft

Therefore, now the length will be 10×6=60 ft, width will be 5×6=30ft and height will be 8×6=48ft.

Volume of the tank will be 60×30×48=86400 cu.ft

b) Find the surface area of the open tank.

Answer:

Since the rectangular tank resembles rectangular prism.

Surface area of rectangular prism = 2×(length×width + width×height + height×length)

The surface area of the open tank = 2×(60×30 + 30×48 + 48×60)

= 12240 sq.ft

Question 6.

Janice is making a gift box. The gift box is a prism with bases that are regular hexagons, and has the dimensions shown in the diagram.

a) Find the height PQ of the prism.

Answer:

Given that the volume of prism is 2835 cu.cm

Volume of prism = Area of hexagonal base × height

6 equilateral triangles form a regular hexagon.

Therefore, Area of hexagonal base = 6×(\(\frac{1}{2}\)×7×6)

Area of hexagonal base = 6×(\(\frac{1}{2}\)×7×6)

= 6×(7×3)

= 6×21

= 126 sq.cm

2835 = 126 × height

Height = 2835÷126

height = 22.5cm

The height PQ of the prism will be 22.5cm

b) Find the surface area of the prism.

Answer:

Surface area of prism will be = Perimeter × height + Area of base

= 7×6 ×22.5 + 126 + 126

= 42×22.5 + 252

= 945 + 252

= 1197 sq.cm

The surface area of the prism will be 1197 sq.cm

Question 7.

Container A was filled with water to the brim. Then, some of the water was poured into an empty Container B until the height of the water in both containers became the same. Find tT.

Answer:

Container A:

Container A is a rectangular prism of 40cm high, 25cm long and 30 cm wide.

Volume of the rectangular prism is = length × width × height

Volume of water in the container will be 40×25×30 = 30000 cu.cm

The volumes of two containers will be same.

Container B:

Therefore the volume of Container B will be 30000 cu.cm

Given that the container B is 18cm long and 25cm wide.

Volume of the rectangular prism is = length × width × height

30000 = length × width × height

30000 = 18 × 25× height

Height = 30000÷450

Height = 66.6cm.

The new height of the water in both containers will be 66.6cm

**Brain @ Work**

Question 1.

The volume of a cube is 1000 cubic inches. If each of the edges is doubled in length, what will be the volume of the cube?

Answer:

Given that the volume of a cube is 1000 cubic inches.

Volume of a cube = Area of base × height

1000 =length × width × height

1000 = 10 × 10 × 10

Therefore, we can say length of the cube will be 10 in.

If the length of edge is doubled, then it will be 2×10 = 20 in.

Volume of the new cube will be 20×20×20 = 8000 cu.in

Question 2.

The volume of a cube is x cubic feet and its surface area is x square feet, where x represents the same number. Find the length of each edge of the cube.

Answer:

Given that the volume of a cube is x cubic feet and its surface area is x square feet, where x represents the same number.

Volume of the cube = Area of base × height

Surface area will be 6×Area of base

Given surface area is x sq.ft

x = 6 × Area of base

Area of base = \(\frac{x}{6}\)

Volume of the cube = \(\frac{x}{6}\) × height

x = \(\frac{x}{6}\) × height

Height = \(\frac{6x}{x}\)

Height will be 6 ft.