Math in Focus Grade 5 Chapter 9 Practice 7 Answer Key Real-World Problems: Decimals

Practice the problems of Math in Focus Grade 5 Workbook Answer Key Chapter 9 Practice 7 Real-World Problems: Decimals to score better marks in the exam.

Math in Focus Grade 5 Chapter 9 Practice 7 Answer Key Real-World Problems: Decimals

Solve. Show your work.

Question 1.
Mrs. Lee uses 0.025 kilogram of wax to make a candle. On Monday, she made 50 candles. On Tuesday, she made 4 times as many candles as on Monday. How much wax did she use to make the candles on Tuesday?
Answer: 0.1 kg
Explanation:
given information,
on Monday 0.025 km of wax use to make 50 candles.
on Tuesday x kg of wax used to make 4 x 50 = 200 candles.
how much wax ‘x ‘ is to be find out.
0.025 ÷ 50 = 0.0005
0.025 ÷ 50
=0.0005 kilograms of wax is used for one candle.
for 4 x 50 = 200 candles.
0.0005 x 200 = 0.1 kg of wax is used.

Question 2.
One lap of a race track measures 4.68 kilometers. During a race of 56 laps, a driver stops to refuel after completing 48 laps. How many more kilometers does he have to drive to finish the race?
Math in Focus Grade 5 Chapter 9 Practice 7 Answer Key Real-World Problems Decimals 1
Answer:
37.2 kilometers
Explanation:
one lap = 4.65 kilometers
56 x 4.65 = 260.4 kilometers
48 x 4.65 = 223.2 kilometers
37.2 more kilometers does he have to drive to finish the race.
260.4 – 223.2 = 37.2 kilometers

Solve. Show your work.

Question 3.
Mrs. Rahlee bought 300 yards of ribbon to make flowers. She used 1.22 yards to make one large flower. She made 200 such large flowers She used all of the remaining ribbon to make 100 small flowers. What was the length of ribbon Mrs. Rahlee used to make one small flower?
Answer:
0.56 yards length of ribbon Mrs. Rahlee used to make one small flower.
Explanation:
total 300 yards of ribbon to make flowers.
1.22 yards for one flower.
200 x 1.22 = 244 yards used to make one large flower.
300 – 244 = 56 yards
56 ÷ 100 = 0.56
0.56 yards length of ribbon Mrs. Rahlee used to make one small flower.

Question 4.
Britta bought some carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple cost $0.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did Britta buy?
Math in Focus Grade 5 Chapter 9 Practice 7 Answer Key Real-World Problems Decimals 2
Answer:
20 apples
Explanation:
c carrot
a apple
x is number of carrots
y is number of apples
c +  a = 0.90
x c + y a = 24.80
6.80 + y a = 24.80
y a = 24.80 – 6.8 = 18
But a+c=.90
y=18÷ 0.9 = 20
y is the number of apples

Solve. Show your work.

Question 5.
A plastic tub has a capacity of 1 3.5 quarts. It can hold 3 times as much liquid as a pail. The pail can hold twice as much liquid as a can. Find the capacity of the pail and that of the can in quarts.
Answer:
2.25 quarts
Explanation:
capacity of tub = 13.5 quarts.
Tub can hold three times as much as a pail.
capacity of pail = 13.5 ÷ 3 = 4.5 quarts.
The pail can hold twice as much liquid as a can.
capacity of can =4.5 ÷ 2 = 2.25 quarts.

Question 6.
Marcy paid $35 for 10 kilograms of raisins. She divided the raisins equally into two containers. Then she sold the raisins in the first container at $4.50 per kilogram and those in the second container at $5.50 per kilogram. How much money did Marcy earn after selling all the raisins?
Answer: $15
Explanation:
Since she divided raisins equally both containers have 5kg each.
Total earnings from selling container one = 4.5 * 5 = $22.5
Total earnings from selling container two = 5.50 * 5 = $27.5
Total earnings from both containers = 22.5 + 27.5 = $50
Total cost of raisins = $ 35
Total Profit = $50 – $35 = $15

Math in Focus Grade 5 Chapter 4 Answer Key Multiplying and Dividing Fractions and Mixed Numbers

Go through the Math in Focus Grade 5 Workbook Answer Key Chapter 4 Multiplying and Dividing Fractions and Mixed Numbers to finish your assignments.

Math in Focus Grade 5 Chapter 4 Answer Key Multiplying and Dividing Fractions and Mixed Numbers

Math Journal

Rachel drew a model to solve this problem:

Earl pours \(\frac{1}{3}\) of a bottle of juice into his glass. Roberto pours \(\frac{1}{3}\) of the remainder into his glass. What fraction of the bottle of juice is left?

Math in Focus Grade 5 Chapter 4 Answer Key Multiplying and Dividing Fractions and Mixed Numbers 1
\(\frac{1}{3}\) of the bottle of juice is left.
Did Rachel solve the problem correctly? Explain.
Answer:
Yes. Rachel solve the problem correctly
Explanation:
\(\frac{1}{3}\) + \(\frac{1}{3}\)  = \(\frac{2}{3}\)
1 – \(\frac{2}{3}\) = \(\frac{1}{3}\)

Put on Your Thinking cap

Challenging Practice

An art teacher has a box of markers. She keeps half of the markers in the box and gives \(\frac{1}{3}\) of the other half to group A. The remaining markers were shared equally among the 8 students in group B. What fraction of the whole box does each of the students in group B get?
Answer:
She keeps\(\frac{1}{2}\) \(\frac{3}{6}\) in the box, gives \(\frac{1}{3}\) of half (\(\frac{1}{6}\) of box) to
Group A., the remaining \(\frac{2}{3}\) of a half box (\(\frac{2}{6}\) of box) to Group B.
Each student gets \(\frac{1}{8}\) of \(\frac{2}{6}\) of the box:
.
\(\frac{1}{8}\) x \(\frac{2}{6}\) = \(\frac{2}{48}\) = \(\frac{1}{24}\)
Explanation:
Each Group B student gets \(\frac{1}{24}\) of the box.

Put On Your Thinking Cap

Problem Solving

Mimi’s Market sold 24 heads of lettuce one morning. That afternoon \(\frac{2}{7}\) of the remaining heads of lettuce were sold. The number of heads left was now \(\frac{1}{2}\) of the number the market had at the beginning of the day. How many heads of lettuce were there at the beginning of the day?

Math in Focus Grade 5 Chapter 5 Practice 4 Answer Key Inequalities and Equations

Go through the Math in Focus Grade 5 Workbook Answer Key Chapter 5 Practice 4 Inequalities and Equations to finish your assignments.

Math in Focus Grade 5 Chapter 5 Practice 4 Answer Key Inequalities and Equations

Complete with >, <, or =.

Question 1.
For y = 3, 6y Math in Focus Grade 5 Chapter 5 Practice 4 Answer Key Inequalities and Equations 1 11.
Answer:
Here y = 3
6y = 6 x 3 = 18
Math-in-Focus-Grade-5-Chapter-5-Practice-4-Answer-Key-Inequalities-and-Equations-1
Explanation:
We know that y = 3, multiply 3 with 6 the product is 18. Place 18 instead of 6y. Now compare both the numbers 18 and 11. The number 18 is greater than 11. So, place’ >’ symbol in the above circle.

Question 2.
For y = 6, 6y Math in Focus Grade 5 Chapter 5 Practice 4 Answer Key Inequalities and Equations 1 36.
Answer:
Here y = 6
6y = 6 x 6 = 36
Math-in-Focus-Grade-5-Chapter-5-Practice-4-Answer-Key-Inequalities-and-Equations-1(1)
Explanation:
We know that y = 6, multiply 6 with 6 the product is 36. Place 36 instead of 6y. Now compare both the numbers 36 and 36. The number 36 is equal to 36. So, place ‘=’ symbol in the above circle.

Question 3.
For y = 4, 6y Math in Focus Grade 5 Chapter 5 Practice 4 Answer Key Inequalities and Equations 1 26.
Answer:
Here y = 4
6y = 6 x 4 = 24
Math-in-Focus-Grade-5-Chapter-5-Practice-4-Answer-Key-Inequalities-and-Equations-1(2)
Explanation:
Here we know that y = 4, multiply 4 with 6 the product is 24. Place 24 instead of 6y. Now compare both the numbers 24 and 26. The number 24 is less than 26. So, place ‘< ‘ symbol in the above circle.

Question 4.
For y = 5, 6y Math in Focus Grade 5 Chapter 5 Practice 4 Answer Key Inequalities and Equations 1 24.
Answer:
Here y = 5
6y = 6 x 5 = 30
Math-in-Focus-Grade-5-Chapter-5-Practice-4-Answer-Key-Inequalities-and-Equations-1(3)
Explanation:
We know that y = 5, multiply 5 with 6 the product is 30. Place 30 instead of 6y. Now compare both the numbers 30 and 24. The number 30 is greater than 24. So, place ‘>’ symbol in the above circle.

Complete with >, <, or = for x = 8.

Question 5.
3x Math in Focus Grade 5 Chapter 5 Practice 4 Answer Key Inequalities and Equations 1 20
Answer:
X = 8
3X = 3 x 8 = 24
Math-in-Focus-Grade-5-Chapter-5-Practice-4-Answer-Key-Inequalities-and-Equations-1 (4)

Explanation:
We know that X = 8, multiply 8 with 3 the product is 24. Place 24 instead of 3X. Now compare both the numbers 24 and 20. The number 24 is greater than 20. So, place ‘>’ symbol in the above circle.

Question 6.
5x + 5 Math in Focus Grade 5 Chapter 5 Practice 4 Answer Key Inequalities and Equations 1 45
Answer:
X = 8
5X = 5 x 8 = 40
5X + 5 = 40 + 5 = 45
Math-in-Focus-Grade-5-Chapter-5-Practice-4-Answer-Key-Inequalities-and-Equations-1 (5)

Explanation:
We know that X = 8, multiply 8 with 5 the product is 40. Place 40 instead of 5X. Add 40 with 5 the sum is 45. Now compare both the numbers 45 and 45. The number 45 is equal to 45. So, place ‘=’ symbol in the above circle.

Question 7.
2x – 9 Math in Focus Grade 5 Chapter 5 Practice 4 Answer Key Inequalities and Equations 1 x – 1
Answer:
X = 8
2X = 2 x 8 = 16
16 – 9 = 7
8 – 1 = 7
Math-in-Focus-Grade-5-Chapter-5-Practice-4-Answer-Key-Inequalities-and-Equations-1 (6)
Explanation:
We know that X = 8, The given expressions are 2X – 9 and X – 1. Place X value in the expressions. multiply 8 with 2 the product is 16. Place 16 instead of 2X. Subtract 9 from 16 the difference is 7. Subtract 1 from 8 the difference is 7. Now compare both the numbers 7 and 7. The number 7 is equal to 7. So, place ‘=’ symbol in the above circle.

Question 8.
12 – x Math in Focus Grade 5 Chapter 5 Practice 4 Answer Key Inequalities and Equations 1 x ÷ 2
Answer:
X = 8
12 – x = 12 – 8 = 4
x ÷ 2 = 8 ÷ 2 = 4
Math-in-Focus-Grade-5-Chapter-5-Practice-4-Answer-Key-Inequalities-and-Equations-1 (7)
Explanation:
We know that X = 8, The given expressions are 12 -X and X ÷ 2. Place x value in the expressions. Subtract 8 from 12 the difference is 4. Place 4 instead of 12 – X. Divide 8 by 2 the result is 4. Place 4 instead of X ÷ 2. Now compare both the numbers 4 and 4. The number 4 is equal to 4. So, place ‘=’ symbol in the above circle.

Solve each equation.

Example
x – 5 = 5
x – 5 + 5 = 5 + 5
x = 10
x = 10

Question 9.
2a + 4 = 10
a = ____
Answer:
2a + 4 = 10
2a = 10 – 4
2a = 6
a = 6/2
a = 3

Question 10.
5b – 13 = 17
b = ____
Answer:
5b – 13 = 17
5b = 17 + 13
5b = 30
b = 30/5
b = 6

Question 11.
2m – 3 = m
m ______
Answer:
2m – 3 = m
2m + m = 3
3m = 3
m = 3/3
m = 1

Question 12.
12n + 7 = 8n + 15
n = ____
Answer:

Question 13.
2s + 16 = 4s – 6
s = _____
Answer:
2s + 16 = 4s – 6
16 + 6 = 4s – 2s
22 = 2s
22/2 = s
s = 11

 

Math in Focus Grade 2 Chapter 3 Practice 9 Answer Key Subtraction Across Zeros

Go through the Math in Focus Grade 2 Workbook Answer Key Chapter 3 Practice 9 Subtraction Across Zeros to finish your assignments.

Math in Focus Grade 2 Chapter 3 Practice 9 Answer Key Subtraction Across Zeros

Regroup.
Then subtract.

Question 1.
200 – 45 = ?
Math in Focus Grade 2 Chapter 3 Practice 9 Answer Key Subtraction Across Zeros 1
200 = 2 hundreds
= 1 hundred _________ tens
= 1 hundred ________ tens 10 ones
200 – 45= _______
Use addition to check your answer.
Math in Focus Grade 2 Chapter 3 Practice 8 Answer Key Subtraction with Regrouping in Hundreds, Tens, and Ones 2
Answer:
200-45 = 155.
155+45 = 200.

Explanation:
Here, 200-45 is 155. As
200 = 2 hundreds
= 1 hundred 10 tens
= 1 hundred 9 tens 10 ones.
So 200-45 = 155.
Here, we will check the answer by using addition. So
155+45 = 200.
Math-in-Focus-Grade-2-Chapter-3-Practice-8-Answer-Key-Subtraction-with-Regrouping-in-Hundreds-Tens-and-Ones-2-1

Question 2.
Math in Focus Grade 2 Chapter 3 Practice 9 Answer Key Subtraction Across Zeros 3
Answer:
400-99 = 301,
301+99 = 400.

Explanation:
The subtraction of 400-99 is 301. So to check the answer we will perform an addition which is 301+99 = 400.

Question 3.
Math in Focus Grade 2 Chapter 3 Practice 9 Answer Key Subtraction Across Zeros 4
Answer:
500-386 = 114,
114+386 = 500.

Explanation:
The subtraction of 500-386 is 114. So to check the answer we will perform an addition which is 114+386 = 500.

Question 4.
Math in Focus Grade 2 Chapter 3 Practice 9 Answer Key Subtraction Across Zeros 5
Answer:
800-779 = 21,
779+21 = 800.

Explanation:
The subtraction of 800-779 is 21. So to check the answer we will perform an addition which is 779+21 = 800.

Question 5.
Math in Focus Grade 2 Chapter 3 Practice 9 Answer Key Subtraction Across Zeros 6
Answer:
600-216 = 384,
384+216 = 600.

Explanation:
The subtraction of 600-216 is 384. So to check the answer we will perform an addition which is 384+216 = 600.

Question 7.
900 – 789 = ___
Math in Focus Grade 2 Chapter 3 Practice 9 Answer Key Subtraction Across Zeros 7
Answer:
900-789 = 111,
111+789 = 900.

Explanation:
The subtraction of 900-789 is 111. So to check the answer we will perform an addition which is 111+789 = 900.
Math-in-Focus-Grade-2-Chapter-3-Practice-9-Answer-Key-Subtraction-Across-Zeros-7-1

Solve.

Show how to check your answer.

Question 8.
700 children enter an art contest. 98 of them win a prize. How many children do not win a prize?
____ children do not win a prize.
Answer:
602 children do not win a prize.

Explanation:
Given that 700 children enter an art contest and 98 of them win a prize. So the number of children who do not win a prize is 700-98 which is 602 children.

Question 9.
The library needs to order 600 books. It has ordered 263 books. How many more books does the library still need to order?
Math in Focus Grade 2 Chapter 3 Practice 9 Answer Key Subtraction Across Zeros 8
The library still needs to order ___ more books.
Answer:
The library still needs to order 337 more books.

Explanation:
Given that the library needs to order 600 books and it has ordered 263 books. So the number of books does the library still needs to order is 600-263 which is 337 books.

Question 10.
500 adults are at a concert. 291 of them are women. How many men are at the concert?
There are ___ men at the concert.
Answer:
There are 209 men at the concert.

Explanation:
Given that 500 adults are at a concert and 291 of them are women. So the number of men are at the concert is 500-291 which is 209 men.

Math in Focus Grade 2 Chapter 2 Practice 7 Answer Key Addition with Regrouping in Ones and Tens

Go through the Math in Focus Grade 2 Workbook Answer Key Chapter 2 Practice 7 Addition with Regrouping in Ones and Tens to finish your assignments.

Math in Focus Grade 2 Chapter 2 Practice 7 Answer Key Addition with Regrouping in Ones and Tens

Add and regroup.

Question 1.
488 + 123 = ?
Add and regroup the ones 8ones + 3 ones
Math in Focus Grade 2 Chapter 2 Practice 7 Answer Key Addition with Regrouping in Ones and Tens 1

488 + 123 = _______
= ________ ones
= ________ ten ________ one
Add and regroup the tens.
1 ten + 8 tens + 2 tens = _________ tens
= ________ hundred ________ ten
Add the hundreds.
1 hundred + 4 hundreds + 1 hundred = _________ hundreds
Answer:
488 + 123 = 611
Explanation:
8ones + 3 ones = 11 ones
11 ones = 1 ten 1 one
Add and regroup the tens.
1 ten + 8 tens + 2 tens = 11 tens
11 tens = 1 hundred 1 ten
Add the hundreds.
1 hundred + 4 hundreds + 1 hundred = 6 hundreds

Question 2.
Math in Focus Grade 2 Chapter 2 Practice 7 Answer Key Addition with Regrouping in Ones and Tens 2
Answer:

Explanation:
5 ones + 7 ones = 12 ones
12 ones = 1 ten 2 one
Add and regroup the tens.
1 ten + 9 tens + 2 tens = 12 tens
12 tens = 1 hundred 2 ten
Add the hundreds.
1 hundred + 5 hundreds + 1 hundred = 7 hundreds
595 + 127 = 722

Question 3.
Math in Focus Grade 2 Chapter 2 Practice 7 Answer Key Addition with Regrouping in Ones and Tens 3
Answer:

Explanation:
7 ones 4 ones = 11 ones
11 ones = 1 ten 1 one
Add and regroup the tens.
1 ten + 8 tens + 3 tens = 12 tens
12 tens = 1 hundred 2 ten
Add the hundreds.
1 hundred + 2 hundreds + 5  hundred = 8 hundreds
287 + 534 = 821

Question 4.
789 + 121 = _______
Math in Focus Grade 2 Chapter 2 Practice 7 Answer Key Addition with Regrouping in Ones and Tens 4
Answer:

Explanation:
9 ones and 1 ones = 10 ones
10 ones = 1 ten 0 one
Add and regroup the tens.
1 ten + 8 tens + 2 tens = 11 tens
11 tens = 1 hundred 1 ten
Add the hundreds.
1 hundred + 7 hundreds + 1 hundred = 9 hundreds
789 + 121 = 910

Question 5.
677 + 223 = _______
Math in Focus Grade 2 Chapter 2 Practice 7 Answer Key Addition with Regrouping in Ones and Tens 5
Answer:

Explanation:
7 ones + 3 ones = 10 ones
10 ones = 1 ten 0 one
Add and regroup the tens.
1 ten + 7 tens + 2 tens = 10 tens
10 tens = 1 hundred 0 ten
Add the hundreds.
1 hundred + 6  hundreds + 2 hundred = 9 hundreds
677 + 223 = 900

Whose toys are these?
Add.
Then match the owner to the toy.

Question 6.
Math in Focus Grade 2 Chapter 2 Practice 7 Answer Key Addition with Regrouping in Ones and Tens 6
Answer:

Explanation:
Matched the toys with their owners.
The sum is matched to the cost of toys.

Math in Focus Grade 3 Chapter 6 Practice 2 Answer Key Multiply by 6

Go through the Math in Focus Grade 3 Workbook Answer Key Chapter 6 Practice 2 Multiply by 6 to finish your assignments.

Math in Focus Grade 3 Chapter 6 Practice 2 Answer Key Multiply by 6

Look at each array model. Write the multiplication tact.

Example
Math in Focus Grade 3 Chapter 6 Practice 2 Answer Key Multiply by 6 30

Question 1.
Math in Focus Grade 3 Chapter 6 Practice 2 Answer Key Multiply by 6 31
Answer:
5×6 = 30 circles.

Explanation:
In the above image, we can see that there is a 5×6 array that is 30 circles.

Question 2.
Math in Focus Grade 3 Chapter 6 Practice 2 Answer Key Multiply by 6 32
Answer:
6×6 = 36 circles.

Explanation:
In the above image, we can see that there is a 6×6 array that is 36 circles.

Fill in the missing numbers.

Question 3.
8 sixes = 8 × _______
Answer:
8 sixes = 8 × 6 = 48.

Explanation:
Given that 8 sixes which is 8 × 6 = 48.

Question 4.
5 × 6 ______ sixes
Answer:
5 × 6 = 5 sixes.

Explanation:
Given that 5 × 6 has 5 sixes, which is 30.

Question 5.
7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = 6 × _____
Answer:
7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = 6 × 7 = 42.

Explanation:
Given that 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 which is 6 × 7 = 42.

Question 6.
6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 = 7 × _____
Answer:
6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 = 7 × 6 = 42.

Explanation:
Given that 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 which is 7 × 6 = 42.

Question 7.
10 × 6 = 6 × ______
Answer:
10 × 6 = 6 × 10 = 60.

Explanation:
Given that 10 × 6, by commutative property
10 × 6 = 6 × 10 which is 60.

Question 8.
3 sixes = 6 + 6 + ______
Answer:
3 sixes = 6 + 6 + 6 = 18.

Explanation:
Given that 3 sixes  which is 6 + 6 + 6 = 18.

Multiply. Use multiplication facts you know to find other multiplication facts.

Question 9.
6 × 4 = ___ groups of 4
= 5 groups of 4 + ___ group of 4
= ____ + ____
= ____
Answer:
6 × 4 = 24.

Explanation:
Given that 6 × 4 which has 6 groups of 4 and
= 5 groups of 4 + 1 group of 4
= 20+4
= 24.

Question 10.
5 × 6 = ___
7 × 6 = ___ groups of 6
= 5 groups of 6 + __ groups of 6
= ___ + ___
= ____
Answer:
5 × 6 = 30,
7 × 6 = 42.

Explanation:
Here, 5 × 6 = 30 and
7 × 6 = 7 groups of 6
= 5 groups of 6 + 2 groups of 6
= 30 + 12
= 52.

Question 11.
10 × 6 = ___
8 × 6 = ___ groups of 6
= 10 groups of 6 – __ groups of 6
= ___ – ___
= ____
Answer:
10 × 6 = 60,
8 × 6 = 48.

Explanation:
Here, 10 × 6 = 60
8 × 6 =8 groups of 6
= 10 groups of 6 – 2 groups of 6
= 60 – 12
= 48.

Multiply and Match.

Question 12.
Math in Focus Grade 3 Chapter 6 Practice 2 Answer Key Multiply by 6 33
Answer:
Math-in-Focus-Grade-3-Chapter-6-Practice-2-Answer-Key-Multiply-by-6-33-1

Solve.

Question 13.
James has 8 toy trucks. Each toy truck has 6 wheels. How many wheels do the toy trucks have in all?
Math in Focus Grade 3 Chapter 6 Practice 2 Answer Key Multiply by 6 34
______ × 6 = ______
The toy trucks have __________ wheels in all.
Answer:
The toy trucks have 48 wheels.

Explanation:
Given that James has 8 toy trucks and each toy truck has 6 wheels. So the number of wheels do the toy trucks have in all is 8×6 which is 48 wheels.

Question 14.
An insect has 6 legs.
How many legs do 4 insects have?
____ × ____ = ____
4 insects have ___ legs.
Answer:
4 insects have 24 legs.

Explanation:
Given that an insect has 6 legs. So for 4 insects, there will be
4×6 which is 24 legs.

Question 15.
A cube has 6 sides.
____ × ___ = ____
9 cubes have __ sides in all.
Answer:
9 cubes have 54 sides in all.

Explanation:
Given that a cube has 6 sides. So for 9 cubes, it will be
9×6 which is 54 sides.

Math in Focus Grade 3 Chapter 6 Practice 7 Answer Key Division: Making Equal Groups

Go through the Math in Focus Grade 3 Workbook Answer Key Chapter 6 Practice 7 Division: Making Equal Groups to finish your assignments.

Math in Focus Grade 3 Chapter 6 Practice 7 Answer Key Division: Making Equal Groups

Fill in the missing numbers.

Example

Question 1.
____ × 6 = 54
54 ÷ 6 = ____
Answer:
9 × 6 = 54,
54 ÷ 6 = 9.

Explanation:
As the product is 54 and the multiplier is 6, to find the missing digit we will divide 54÷6 which is 9. So the missing digit is 9.

Question 2.
____ × 8 = 56
56 ÷ 8 = ____
Answer:
7 × 8 = 56,
56 ÷ 8 = 7.

Explanation:
As the product is 56 and the multiplier is 8, to find the missing digit we will divide 56÷8 which is 7. So the missing digit is 7.

Divide.

Question 3.
21 ÷ 7 = ____
Answer:
21 ÷ 7 = 3.

Explanation:
The division of 21 ÷ 7 is 3.

Question 4.
72 ÷ 8 = ___
Answer:
72 ÷ 8 = 9.

Explanation:
The division of 72 ÷ 8 is 9.

Question 5.
63 ÷ 9 = ___
Answer:
63 ÷ 9 = 7.

Explanation:
The division of 63 ÷ 9 is 7.

Question 6.
48 ÷ 6 = ___
Answer:
48 ÷ 6 = 8.

Explanation:
The division of 48 ÷ 6 is 8.

Solve.

Question 7.
One tank holds 8 gallons of water. How many tanks are needed to hold 64 gallons of water?
_____ ÷ ____ = ____
____ tanks are needed to hold 64 gallons of water.
Answer:
8 tanks are needed to hold 64 gallons of water.

Explanation:
Given that one tank holds 8 gallons of water. So the number of tanks that are needed to hold 64 gallons of water is 64÷8 which is 8 tanks. So 8 tanks are needed to hold 64 gallons of water.

Question 8.
Donald packs 36 apples into some bags. Each bag contains 9 apples. How many bags does Donald use?
_____ ÷ ___ = _____
Donald uses ___ bags.
Answer:
Donald uses 4 bags.

Explanation:
Given that Donald packs 36 apples into some bags and each bag contains 9 apples. So the number of bags does Donald uses is 36÷9 which is 4 bags.

Math in Focus Grade 3 Chapter 6 Answer Key Multiplication Tables of 6, 7, 8, and 9

Go through the Math in Focus Grade 3 Workbook Answer Key Chapter 6 Multiplication Tables of 6, 7, 8, and 9 to finish your assignments.

Math in Focus Grade 3 Chapter 6 Answer Key Multiplication Tables of 6, 7, 8, and 9

Math Journal

Question 1.
Show 3 × 6 on the number line.
Math in Focus Grade 3 Chapter 6 Answer Key Multiplication Tables of 6, 7, 8, and 9 1
Answer:
3 × 6 = 18.

Explanation:
The number line of 3 × 6 is
Math in Focus Grade 3 Chapter 6 Answer Key Multiplication Tables of 6, 7, 8, and 9 2-1-1

Question 2.
Draw an array model to show 5 × 7.
Answer:
The array model of 5 × 7 is
Math-in-Focus-Grade-3-Chapter-6-Answer-Key-Multiplication-Tables-of-6-7-8-and-9-2-1

Question 3.
Show 8 × 9 with the area model.
Math in Focus Grade 3 Chapter 6 Answer Key Multiplication Tables of 6, 7, 8, and 9 2
Answer:
The model of 8 × 9 is
Math-in-Focus-Grade-3-Chapter-6-Answer-Key-Multiplication-Tables-of-6-7-8-and-9-2-2

Put On Your Thinking Cap!

Challenging Practice

Complete each skip-counting pattern.

Question 1.
70 63 56 ____ ___ 35
___ ____ 14 7
Answer:
70, 63, 56, 49, 42, 35, 28, 21, 14, 7.

Explanation:
As we can see that the digits are multiplies of 7, so the multiplies are 70, 63, 56, 49, 42, 35, 28, 21, 14, 7.

Question 2.
80 72 64 ___ ____ ____
___ ____ 16 8
Answer:
80, 72, 64, 56, 48, 40, 32, 24, 16, 8.

Explanation:
As we can see that the digits are multiplies of 8, so the multiplies are 80, 72, 64, 56, 48, 40, 32, 24, 16, 8.

Identify a number that does not belong in the group. Then write the reason. Use the number patterns to help you.

Question 3.
Math in Focus Grade 3 Chapter 6 Answer Key Multiplication Tables of 6, 7, 8, and 9 3
Answer:
36.

Explanation:
The given numbers are multiples of 8 and in that 36 is not a multiple of 8. So 36 doesn’t belong to this group.

Question 4.
Math in Focus Grade 3 Chapter 6 Answer Key Multiplication Tables of 6, 7, 8, and 9 4
Answer:
32.

Explanation:
The given numbers are multiples of 7 and in that 32 is not a multiple of 7. So 32 doesn’t belong to this group.

Put On Your Thinking cap!

Problem Solving

Question 1.
I am a two-digit number.
I am less than 50.
Count in sixes and you will find me!
Divide my tens digit by 2 and you will find my ones digit. What am I?
Math in Focus Grade 3 Chapter 6 Answer Key Multiplication Tables of 6, 7, 8, and 9 5
Math in Focus Grade 3 Chapter 6 Answer Key Multiplication Tables of 6, 7, 8, and 9 6
I am _________
Answer:

Math in Focus Grade 3 Chapter 7 Practice 1 Answer Key Mental Multiplication

Go through the Math in Focus Grade 3 Workbook Answer Key Chapter 7 Practice 1 Mental Multiplication to finish your assignments.

Math in Focus Grade 3 Chapter 7 Practice 1 Answer Key Mental Multiplication

Multiply mentally. Fill in the missing numbers.

Example
Find 4 × 7
4 × 7 is the same as 7 × 4.
So, 4 × 7 = 28

Math in Focus Grade 3 Chapter 7 Practice 1 Answer Key Mental Multiplication 1

Question 1.
Find 3 × 9
3 × 9 is the same as 9 × 3.
So, 3 × 9 = ____
Answer:
3 × 9 = 9 × 3 =27.

Explanation:
Given that 3 × 9 is the same as 9 × 3,
So, 3 × 9 which is 27, and 9 × 3 is also 27.

Question 2.
Find 5 × 7
5 × 7 is the same as 7 × 5.
So, 5 × 7 = ____
Answer:
5 × 7 = 7 × 5 = 35.

Explanation:
Given that 5 × 7 is the same as 7 × 5,
So, 5 × 7 which is 27, and 7 × 5 is also 35.

Question 3.
Find 9 × 8
9 × 8 is the same as 8 × 9.
So, 9 × 8 = ____
Answer:
9 × 8 = 8 × 9 = 72.

Explanation:
Given that 9 × 8 is the same as 8 × 9,
So, 9 × 8 which is 72, and 8 × 9 is also 72.

Multiply mentally. Fill in the missing numbers.

Example
3 × 50 = 3 × 5 tens
= 15 tens
= 150

Question 4.
3 × 500 = 3 × 5 hundreds
= ___ hundreds
= _____
Answer:
3 × 500 = 1500.

Explanation:
Given that
3 × 500 = 3 × 5 hundreds
= 15 hundreds
= 1500.

Question 5.
7 × 40 = 7 × 4 tens
= ___ tens
= _____
Answer:
7 × 40 = 280.

Explanation:
Given that
7 × 40 = 7 × 4 tens
= 28 tens
= 280.

Question 6.
7 × 400 = 7 × 4 hundreds
= ___ hundreds
= _____
Answer:
7 × 400 = 2800.

Explanation:
Given that
7 × 400 = 7 × 4 hundreds
= 28 hundreds
= 2800.

Question 7.
8 × 60 = 8 × 6 tens
= ___ tens
= _____
Answer:
8 × 60 = 480.

Explanation:
Given that
8 × 60 = 8 × 6 tens
= 48 tens
= 480.

Question 8.
8 × 600 = 8 × 6 hundreds
= ___ hundreds
= _____
Answer:

Explanation:
Given that
8 × 600 = 8 × 6 hundreds
= 48 hundreds
= 4800.

Multiply mentally.

Question 9.
9 × 20 = ___
Answer:
9 × 20 = 180.

Explanation:
The mental multiply of 9 × 20 is, as 9 × 2 is 18.
So 9 × 20 = 180.

Question 10.
9 × 200 = ___
Answer:
9 × 200 = 1800.

Explanation:
The mental multiply of 9 × 200 is, as 9 × 2 is 18.
So 9 × 200 = 1800.

Question 11.
2 × 70 = ___
Answer:
2 × 70 = 140.

Explanation:
The mental multiply of 2 × 70 is, as 2 × 7 is 14.
So 2 × 70 = 140.

Question 12.
2 × 700 = ___
Answer:
2 × 700 = 1400.

Explanation:
The mental multiply of 2 × 700 is, as 2 × 7 is 14.
So 2 × 700 = 1400.

Question 13.
8 × 30 = ___
Answer:
8 × 30 = 240.

Explanation:
The mental multiply of 8 × 30 is, as 8 × 3 is 24.
So 8 × 30 = 240.

Question 14.
8 × 300 = ____
Answer:
8 × 300 = 2400.

Explanation:
The mental multiply of 8 × 300 is, as 8 × 3 is 24.
So 8 × 300 = 2400.

Math in Focus Grade 3 Chapter 8 Practice 1 Answer Key Mental Division

Practice the problems of Math in Focus Grade 3 Workbook Answer Key Chapter 8 Practice 1 Mental Division to score better marks in the exam.

Math in Focus Grade 3 Chapter 8 Practice 1 Answer Key Mental Division

Think of the multiplication facts for 6, 7, 8, and 9. Then fill in the blanks.

Example
6 × 6 = 36 36 ÷ 6 = 6

Question 1.
___ × 7 = 35 35 ÷ 7 = ____
Answer:
5 × 7 = 35 35 ÷ 7 = 5
Explanation:
The inverse or opposite of division is multiplication.
It is called an Inverse operation

Question 2.
___ × 8 = 72 72 ÷ 8 = ____
Answer:
9 × 8 = 72 72 ÷ 8 = 9
Explanation:
The inverse or opposite of division is multiplication.
It is called an Inverse operation

Question 3.
___ × 9 = 63 63 ÷ 9 = ____
Answer:
7 × 9 = 63 63 ÷ 9 = 7
Explanation:
The inverse or opposite of division is multiplication.
It is called an Inverse operation

Question 4.
___ × 9 = 81 81 ÷ 9 = ____
Answer:
9 × 9 = 81 81 ÷ 9 = 9
Explanation:
The inverse or opposite of division is multiplication.
It is called an Inverse operation

Fill in the blanks

Question 5.
56 ÷ 7 = __ ones ÷ 7
= ___ ones
= _____
Answer:
56 ÷ 7 = 56 ones ÷ 7
= 8 ones
= 8
Explanation:
We have to convert the tens and ones to ones
as the tens cannot be divided directly

Question 6.
360 ÷ 9 = ___ tens ÷ 9
= ___ tens
= _____
Answer:
360 ÷ 9 = 36 tens ÷ 9
= 4 tens
= 40
Explanation:
We have converted the hundreds to tens
To make the division easier

Question 7.
600 ÷ 3 = ___ hundreds ÷ 3
= ____ hundreds
= ______
Answer:
600 ÷ 3 = 6 hundreds ÷ 3
= 2 hundreds
= 200
Explanation:
We have converted the 600 to ones
To make the division easier

Question 8.
4,500 ÷ 5 = ___ hundreds ÷ 5
= ___ hundreds
= ____
Answer:
4,500 ÷ 5 = 45 hundreds ÷ 5
= 9 hundreds
= 900
Explanation:
We have converted the 4500 to hundreds
To make the division easier

Divide. Use related multiplication facts and patterns to help you.

Question 9.
240 ÷ A = ___
Answer:
240 ÷ 4 = 60
Explanation:
Converted the number 240 to 24 tens
4 x 6 = 24

Question 10.
250 ÷ 5 = ____
Answer:
250 ÷ 5 = 50
Explanation:
Converted the number 250 to 25 tens
5 x 5 = 25

Question 11.
180 ÷ 9 = ___
Answer:
180 ÷ 9 = 20
Explanation:
Converted the number 180 to 18 tens
9 x 2 = 18

Question 12.
180 ÷ 6 = ___
Answer:
Question 12.
180 ÷ 6 = 30
Explanation:
Converted the number 180 to 18 tens
6 x 3 = 18

Question 13.
320 ÷ 8 = ___
Answer:
320 ÷ 8 = 40
Explanation:
Converted the number 320 to 32 tens
8 x 4 = 32

Question 14.
490 ÷ 7 = ___
Answer:
490 ÷ 7 = 70
Explanation:
Converted the number 490 to 49 tens
7 x 7 = 49